Spotkanie z Auto-Moto-Klub Limanowa

1Dnia 19 maja 2016 r. gościliśmy w naszej szkole Polski Związek Motorowy Auto-Moto-Klub Limanowa, którego reprezentowali Panowie Mirosław Kaja, Maciej Pałka, Jan Zboś, Jakub Placek, Krzysztof Pałka. AUTO-MOTO-KLUB Limanowa, jest klubem miłośników sportów samochodowych, który powstał w 1977, liczy obecnie 294 członków. Jest organizatorem zawodów sportowych takich jak Konkursowa Jazda Samochodowa, ale organizował także kilka poważniejszych imprez, np. Rajd Okręgowy w 1998 roku oraz wyścigi górskie, które obecnie powróciły do limanowszczyzny. Auto-Moto-Klub czynnie uczestniczy również w życiu społecznym miasta oraz najbliższej okolicy. Posiada samochody ratownicze ze specjalistycznym sprzętem oraz rzeszę przeszkolonego personelu do obsługi sprzętu i ratowania życia zawodników podczas sportowych imprez samochodowych. Na początku przedstawiciele związku przeprowadzili pogadankę na temat pierwszej pomocy. Tłumaczyli, jak należy się zachować, gdy widzimy wypadek i poszkodowane osoby. Zwrócili także uwagę na to, jak prawidłowo wezwać i udzielić pomocy, a przede wszystkim jak należy właściwie wykonać masaż serca i ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Każdy uczeń z klas 1-6 miał możliwość zaprezentowania tych czynności. Następnie na zewnątrz szkoły przeprowadzony został pokaz urządzeń, w które wyposażone były samochody. Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć samochody z zewnątrz, ale również usiąść za kierownicą w specjalnych kaskach. Zadawania pytań nie było końca! Jako nagrodę uczniowie otrzymali różne gadżety od Klubu. Jesteśmy pewni, że po takim pokazie każda osoba potrafiłaby samodzielnie udzielić pomocy potrzebującym.

Małgorzata Kuziel