Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

27 lutego 2017 roku po raz pierwszy w historii Szkoły Podstawowej w Łętowem uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych. Od 2011 roku  1 marca został ustanowiony świętem  państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Pierwszy dzień marca ma wymiar szczególnie symboliczny dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – wtedy to, czyli 1 marca  1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Określenie „Żołnierze Wyklęci” użyte po raz pierwszy przez Leszka Żebrowskiego powstało w 1993 –taki tytuł nadano wystawie: „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Uczniowie klasy VI w ramach zajęć historii i plastyki oprócz przygotowania uroczystej akademii na temat Żołnierzy Wyklętych,  wykonywali również prezentację multimedialną oraz plakaty. Prace uczniów można oglądać na gazetce szkolnej. Jest to trudny temat,  zwłaszcza dla uczniów szkoły podstawowej, ale wierzymy, że choć trochę udało nam się przybliżyć całej społeczności szkolnej wydarzenia z tamtych lat. Wspomnieliśmy również o 220 rocznicy napisania Mazurka Dąbrowskiego oraz o 90 rocznicy ustanowienia Pieśni Legionów Polskich hymnem państwowym.

Monika Zięba