Wycieczka do Tatrzańskiego Parku Narodowego

„…I słońca blask się przeciska…

To Kościeliska!”

19 czerwca 2018r.uczniowie klasy 4, 5 i 7 wraz z opiekunami i rodzicami udali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do TPN-u.

W drodze do Zakopanego dzięki inicjatywie pana przewodnika mieliśmy możliwość zwiedzenia kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce w Czerwiennem. Kościół wybudowano w bardzo dobrym miejscu widokowym, a jego wnętrze zachwyca piękną ornamentyką góralską.

Po dotarciu do Kir udaliśmy się do Doliny Kościeliskiej – najpopularniejszej doliny w Tatrach. Spacerując wzdłuż Kościeliskiego Potoku z podziwem przyglądaliśmy się skałom o zbójnickich kształtach i nazwach (Zbójnicka Turnia, Zbójnickie Okna, Zbójnicki Stół). Nazwy te związane są z legendami o zbójnikach, którzy napadali w tych stronach na kupców przewożących towary z Polski na Słowację. Z zainteresowaniem słuchaliśmy również opowieści pana przewodnika o znajdujących się w dolinie jaskiniach: Mroźnej, Raptawickiej i Smoczej Jamie.

W czasie wędrówki wstąpiliśmy do bacówki, gdzie mogliśmy spróbować świeżo przygotowanych oscypków, a także podziwialiśmy rosnące na skałach szarotki.

Po dojściu do Polany Pisanej zatrzymaliśmy się na zasłużony wypoczynek. Znajdują się tam ławki i stoliki dla turystów, więc dzieci mogły zjeść przyniesiony w plecakach posiłek. W czasie pobytu na polanie przewodnik opowiadał o szczytach związanych z Doliną Kościeliską i zachęcał nas do ich zdobycia w przyszłości.

Dolina Kościeliska była natchnieniem dla poetów i pisarzy. Kto tam nie był, musi przekonać się o jej pięknie na własne oczy.

„Oto tatrzańska sielanka

Łagodną wabi ponętą (…)

Przez skał rozdartych podwoje

Świerk zwiesza konary swoje,

I słońca blask się przeciska…

To Kościeliska!”

Fragment wiersza „Kościeliska” Adama Asnyka.

Mirosława Jarosz

GALERIA ZDJĘĆ: „TATRZAŃSKI PARK NARODOWY”

Przejdź do treści