Wycieczka do Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu

  „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

                                                                                                            Józef Piłsudski

Dnia 13 czerwca 2019 r. uczniowie klas 4, 5, i 6 pod opieką wychowawców brali udział w wycieczce edukacyjnej, której głównym wątkiem był Zamek Ogrodzieniec.

   Pierwszym punktem naszej wycieczki była Pustynia Błędowska. Ten unikatowy obszar pokryty piaskami lotnymi znajduje się pomiędzy Kluczami a Błędowem … To jedyne takie miejsce w Polsce, dlatego warto o nim pamiętać podczas organizowania wycieczek, wyjazdów.

   Kolejnym punktem był Ogrodzieniec. Ta atrakcyjna miejscowość turystyczna w województwie śląskim, w centralnej części wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, popularnie jest zwana Jurą. „Zamek Ogrodzieniec to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Górze Janowskiego w środkowej części Wyżyny. Majestatycznym ruinom malowniczości dodają fantazyjne formy skalne, z wykorzystaniem których postawiono mury budowli. Zamek leży w centralnej części Jury i jest łatwo dostępny komunikacyjnie. Obok przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd.” Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród wszystkich znajdujących się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jego usytuowanie pośród wapiennych skał o osobliwych, niespotykanych kształtach nadaje mu magiczny wygląd. Zamek, mimo iż pozostaje w ruinie, fascynuje swym magnetyzmem, monumentalnością i bogatą historią.

   Zwiedzanie z Panią przewodnik rozpoczęliśmy od zajrzenia do mrożącej krew w żyłach sali tortur, a następnie oglądaliśmy ruiny XIV-wiecznego, wspaniałego zamku Bonerów, świetnie wkomponowanego w najwyższe wzniesienie Jury – Górę Janowskiego (504 m n.p.m.). Widoczne do dzisiaj finezyjne, renesansowo-gotyckie wykończenia architektoniczne, a także pozostałości dawnych kondygnacji, balkonów i skrzydeł zamku stanowią świadectwo ponadprzeciętnych umiejętności jego budowniczych. Zamek udostępniony jest do zwiedzania, niemal każdy jego fragment. Pani przewodnik barwnie opowiadała  nie tylko  historie wojenne mające miejsce na Jurze, ale zapoznała nas również z  historią  zamku w Ogrodzieńcu. Gdy zwiedziliśmy powracające do blasku swych najlepszych lat komnaty zamkowe i posłuchaliśmy historii Pani przewodnik, dotyczących zamku (np. studni, w której prawdopodobnie zostały ukryte skarby Bonerów oraz czarnego psa strzegącego zamku nocną porą),  udaliśmy się na lekcję żywej historii.

   W odległe czasy przeniósł nas pan Piotr. Uczniowie klas 4, 5 i 6 przenieśli się w czasy rycerskie – w czasy średniowiecza, dowiedzieli się jaka naprawdę była ta epoka, kim byli rycerze i jakie wzorce postępowania ich obowiązywały. Mogli nabyć wiedzę na temat, jak kiedyś rozumiano słowa honor, ojczyzna, patriotyzm. Pokazy historyczne w wykonaniu pana Piotra charakteryzują się niepowtarzalną atmosferą, niezwykle bogatą zawartością historyczną oraz wieloma akcentami humorystycznymi. Zajęcia miały charakter interaktywny, uczniowie czynnie brali w nich udział mogąc założyć stroje z dawnych epok, a także spróbować swoich sił walcząc replikami dawnego oręża. Zajęcia te były wspaniałą lekcją historii ale i patriotyzmu.

   Kolejną atrakcją był zjazd torem saneczkowym z licznymi zakrętami, który dostarczył uczniom mnóstwo radości i zabawy. Uczestnicy wycieczki żałowali, że zjazd był tylko jeden!

   No cóż, po tylu atrakcjach jeszcze pamiątki i czas w drogę. Do Łętowego dotarliśmy cali, zdrowi i zadowoleni.

   Wycieczka dostarczyła uczniom wielu pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. Wszyscy lubią wycieczki klasowe, ponieważ integrują grupy i dodatkowo stwarzają możliwość poznawania ciekawych miejsc  wraz z ich historią – cytując marszałka Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

Władysława Kozyra

GALERIA ZDJĘĆ: WYCIECZKA DO ZAMKU OGRODZIENIEC W PODZAMCZU

 

Przejdź do treści