Wycieczka do Oświęcimia

AUSCHWITZ – TO MIEJSCE SZCZEGÓLNE.

   Dnia 14.06.2019 r. uczniowie klasy VIII  naszej szkoły ,  rówieśnicy z Zespołu Szkoły i Przedszkola oraz Szkoły Podstawowej nr 1  w Mszanie Górnej wraz z wychowawcami i nauczycielem historii, odbyli wycieczkę do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. 

   Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia przez słynną bramę obozu  z napisem  „Arbeit macht frei” (z niem. praca czyni wolnym). To przez nią więźniowie wyruszali na kilkunastogodzinne dni katorżniczej pracy.

   Byliśmy w barakach obozowych, w których dzisiaj znajdują się wystawy tematyczne. W każdym z nich poznawaliśmy inną część historii obozu, dowiedzieliśmy się więcej o życiu więźniów.

   Po zwiedzaniu głównego obozu, pojechaliśmy do Auschwitz II-Birkenau. To tutaj przywożono transporty kolejowe pełne ludzi z różnych stron Europy. Tutaj mieszkała największa ilość więźniów, tutaj powstały największe zespoły krematoriów. To ogromny teren do obejrzenia. To tutaj zobaczyliśmy baraki i poznaliśmy warunki, w jakich mieszkali więźniowie. Niesamowite wrażenie zrobiły też na nas ruiny krematoriów.

   Każdy powinien chociaż raz w życiu odwiedzić takie miejsce. Poznać fakty, uświadomić sobie ogrom tragedii i do czego może doprowadzić nienawiść do drugiego człowieka na tle rasowym i nie tylko. W ten sposób będziemy w stanie uniknąć powtórki z tak strasznej historii. Wierzę, że po wizycie w takim miejscu każdy dwa razy się zastanowi przed wypowiedzeniem lub napisaniem nienawistnych słów w stronę osoby innej narodowości czy religii.

Agata Florek

GALERIA ZDJĘĆ: WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

Przejdź do treści