Wycieczka do Zubrzycy Górnej i Wadowic

„Wycieczka klas młodszych”

ZUBRZYCA GÓRNA I WADOWICE

    28 października uczniowie klas I, II i III wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Zubrzycy Górnej i Wadowic.
Pierwsze kroki skierowali do Orawskiego Parku Etnograficznego zlokalizowanego u stóp Babiej Góry. Tam uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Od ziarna do chleba” oraz  zwiedzali stare zabudowania zgromadzone na terenie parku.
W czasie zajęć edukacyjnych dzieci z wielkim zapałem młóciły zboże cepami, czyściły ziarno na przetakach, mieliły je na żarnach, a następnie zarabiały ciasto i formowały moskole. Po ich upieczeniu na blasze wszyscy z apetytem spożywali  gotowe  wypieki  wraz z przygotowaną kawą zbożową.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się na zwiedzanie. Podziwiali najcenniejszy zabytek muzeum czyli dwór rodziny Moniakow – dawnych sołtysów Zubrzycy Górnej. W budynku zobaczyli zachowaną część kurną, jeszcze XVII wieczną, wyposażoną w stare, proste sprzęty oraz szlachecką, z eleganckim salonem. Wśród zabudowań gospodarczych dzieci dostrzegły również pasiekę z drewnianymi ulami oraz spichlerz zbożowy i kuźnię. Zwiedzającym najbardziej podobał się kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej – zbudowany w I połowie XVII wieku. Wewnątrz oprócz późnobarokowych ołtarzy podziwiali chór ozdobiony płaskorzeźbami ludowego twórcy Józefa Wrony.
Po  zakupieniu niezbędnych pamiątek wszyscy udali się w dalszą podróż do Wadowic,  gdzie kolejnym miejscem do zwiedzania było Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II. Nowa ekspozycja stała w przebudowanym Domu Rodzinnym Jana Pawła II okazała się nowoczesną, multimedialną wystawą narracyjną, która nie tylko pozwoliła  poznać zwiedzającym  życie Jana Pawła II, ale też zabrała ich w podróż w czasie, dotykając najnowszej historii Polski. Dzieci z zaciekawieniem zwiedzały mieszkanie Wojtyłów, gdzie Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat.
Po ponownym zakupieniu pamiątek wszyscy udali się na pyszne kremówki z Wadowic, a następnie w drogę powrotną do domu.

To była bardzo udana wycieczka!

Mirosława Jarosz

GALERIA ZDJĘĆ: WYCIECZKA KLAS MŁODSZYCH DO ZUBRZYCY GÓRNEJ I WADOWIC

Przejdź do treści