„Mały ratownik”

Program edukacyjny „Mały ratownik”

   W naszej szkole realizowaliśmy program mający na celu wdrażanie dzieci do umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Każdy człowiek może się tego nauczyć, gdyż w rzeczywistości są to bardzo proste czynności, nawet dla dziecka w młodszym wieku szkolnym. Od tego czy znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona może zależeć czyjeś życie.

   Uczestnikami programu byli wszyscy uczniowie klas I-III, łącznie 44 uczniów, którzy wspólnie nabywali umiejętności w zakresie:

– oceny bezpieczeństwa własnego oraz osoby poszkodowanej,

– sprawdzenia przytomności poszkodowanego,

– wezwania pogotowia ratunkowego,

– ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej,

– prawidłowego wykonania uciśnięć klatki piersiowej.

    Podczas wdrażania programu wykorzystywaliśmy otrzymane od WOŚP materiały edukacyjne (kartonowe telefony do samodzielnego złożenia i podręczniki dla każdego ucznia, filmy DVD, fantomy) oraz umiejętności prowadzących, którzy byli uczestnikami kursu „Ratujemy i uczymy ratować”.

    Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i choć czasem było bardzo wesoło miały świadomość, że niesienie pomocy innym to poważna sprawa. Chętnie wcielały się w role poszkodowanych, jak również ratowników. Z zaangażowaniem ćwiczyły nabywane umiejętności. Niestety nie udało nam się zrealizować wszystkich zajęć jakie zaplanowaliśmy, ale z pewnością będziemy kontynuować program po powrocie do szkoły.

 Agnieszka Górni

GALERIA ZDJĘĆ: „MAŁY RATOWNIK”

 

 

 

 

Przejdź do treści