SZKOŁA PAMIĘTA

„W dniu Zaduszek, w czas jesieni,
odwiedzamy bliskich groby,
zapalamy, zasmuceni,
małe lampki – znak żałoby.

Światła cmentarz rozjaśniły,
że aż łuna bije w dali,
lecz i takie są mogiły,
gdzie nikt lampki nie zapali.”

(Władysław Broniewski)

Nie chcąc, by przytoczone powyżej słowa poety o opuszczonych mogiłach odnosiły się do naszej lokalnej społeczności, członkowie Szkolnego Koła Caritas oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, wraz z opiekunami panią Anną Bielak oraz Natalią Ciołkiewicz, dnia 28 października odwiedzili cmentarz parafialny. Towarzyszył im również ksiądz Wacław Turoń, który zaznajomił uczniów z efektami swojej pracy, czyli skatalogowaniem i sfotografowaniem wszystkich mogił na łętowskim cmentarzu. Uczniowie zajęli się opuszczonymi, bezimiennymi grobami, porządkując je i zapalając na nich przyniesione przez siebie znicze. Przy cmentarnej kaplicy, w której pochowany jest pierwszy proboszcz parafii Łętowe – tragicznie zmarły w 1947r. ksiądz Władysław Magiera, uczniowie zapalili znicze, położyli kwiaty, a następnie pomodlili się w intencji wszystkich zmarłych spoczywających na cmentarzu w Łętowem. Młodzież miała również okazję na chwilę zadumy przy grobach swoich bliskich. Wolontariusze nie zapomnieli także o „starym” cmentarzu znajdującym się w pewnym oddaleniu od zabudowań, w małym lasku na wzgórzu. To tu znajdują się najstarsze mogiły w parafii Łętowe. O zmarłych pamiętamy również w samej szkole, gdzie nasza pani plastyk Pani Renata Węglarz ozdobiła korytarz piękną nostalgiczną gazetką. W Dniu Zadusznym uczniowie przedstawią prezentacje upamiętniające swoich bliskich zmarłych.

Anna Bielak

Dzień Zaduszny – prezentacja Angeliki Lużniak