WYCIECZKA DO MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ

    

5 listopada uczniowie klas IV – VIII wybrali się na wycieczkę w ramach programu „Poznaj Polskę”.  Miejsca, które odwiedziły nasze dzieci związane były ściśle z życiorysem naszego Patrona – Tadeusza Kościuszki.

     Wyruszyliśmy bardzo wcześnie, bo już o 7:00. Pierwszym punktem naszej podróży były Racławice, a dokładniej pola bitwy pod Racławicami, które zostały uznane za pomnik historii w 2004 roku. Po dwóch godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce. Nasi uczniowie na nowo przypomnieli sobie historyczne fakty związane z Insurekcją Kościuszkowską i mogli na żywo zobaczyć teren walk pod Racławicami. W centralnym punkcie tego miejsca podziwialiśmy 13 – metrowej wysokości kopiec Kościuszki, usypany dla upamiętnienia bitwy i jej dowódcy w 1934 roku. Wśród zwiedzanych przez nas obiektów wrażenie robił również pomnik Bartosza Głowackiego, legendarnego chłopskiego bohatera spod Racławic, który wyróżnił się szczególną odwagą podczas ataku na rosyjską artylerię. Ziemię racławicką znaczą także mogiły poległych w bitwie w 1794 roku, które też odwiedziliśmy, oddając hołd walecznym kosynierom.

     Po pobycie w Racławicach naszym uczniom udzielił się patriotyczny nastrój.
W drodze do Połańca autobus wypełnił radosny śpiew – każda klasa odśpiewała wybraną przez siebie pieśń patriotyczną.

     Pierwszym punktem planu wycieczkowego w Połańcu było Centrum Kultury i Sztuki, gdzie nasi uczniowie zwiedzili wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. Piąta klasa wykazała się tutaj wspaniałą wiedzą o swoim Patronie, bezbłędnie odpowiadając na pytania przewodnika. Następnie powędrowaliśmy pod pomnik naszego Generała. Natomiast po obiedzie odwiedziliśmy jeszcze Kopiec Kościuszki usypany na pamiątkę słynnego Uniwersalu Połanieckiego. Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznać się z kolejnym, jakże ważnym w naszej historii, dokumentem.

     Organizując tę wycieczkę chcieliśmy uświadomić naszym uczniom, że znajomość Ojczyzny, jej historii i kultury to nie tylko książkowa wiedza o niej, ale i szeroko pojęte krajoznawstwo, a przede wszystkim – znajomość miejsc, które stanowią polskie sacrum. To pamięć, która tworzy tożsamość. Każdy młody patriota ma obowiązek bycia w miejscach, które tworzyły i tworzą dziedzictwo narodowe.

 

Leszek Kamiński

 

GALERIA ZDJĘĆ: WYCIECZKA DO MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ

Przejdź do treści