Rok 2015/2016

Czerwiec

Dzień Dziecka – Żyjmy zdrowo na sportowo

1 czerwca, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka, podczas którego na naszych uczniów czekały liczne atrakcje. Każdy uczeń mógł znaleźć interesującą dla niego formę spędzania tego dnia. Dzieci rozpoczęły obchody swojego święta od obejrzenia filmu animowanego zatytułowanego „W głowie się nie mieści”. Film ten, doskonale łączący w sobie elementy humorystyczne i wzruszające, a także wartką akcję, dostarczył naszym uczniom wielu emocji. Następnie na uczniów czekała część edukacyjna, a mianowicie, przygotowana przez klasę VI, prezentacja multimedialna „Dbamy o zdrowie – kodeks walki z rakiem” na temat zdrowego stylu życia – profilaktyki chorób nowotworowych. Kolejnym punktem programu były rozgrywki sportowe. Uczniowie mieli szanse połączyć swoje siły i zmierzyć się ze sobą w różnych konkurencjach.

GALERIA ZDJĘĆ

Maj

„Owoce dla Rodziców”

1W ramach działań związanych z promowaniem zdrowia uczniowie klasy V przygotowali mini- szaszłyki owocowe, którymi częstowali rodziców przybyłych do szkoły na zebranie. Wszystkim bardzo smakowały te kolorowe przekąski. ,Chcieliśmy w ten sposób popularyzować zdrowe odżywianie, przypomnieć znaczenie dobrych przyzwyczajeń. Rodzice powinni pamiętać, by oprócz kanapki , codziennie włożyć do plecaka swojej pociechy jakiś owoc. Witaminy są niezbędne każdemu, a młodemu, rozwijającemu się organizmowi szczególnie potrzebne. Mamy nadzieję, że  akcja ta utrwali dobre nawyki żywieniowe w naszych rodzinach i wpłynie na większą dbałość o codzienne spożywanie owoców i warzyw.

GALERIA ZDJĘĆ

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Działania promujące zdrowie

13Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w działaniach prozdrowotnych  realizując tym samym  założenia zapisane w szkolnym planie w zakresie promocji zdrowia na rok szkolny 2015/2016. Były już zdrowe sałatki, kanapki, smoothie, owocowe koreczki i szaszłyki . Przyszła też pora na profilaktyczne ulotki i plakaty na temat zdrowego odżywiania, bezpiecznego opalania, używek i ich szkodliwego działania. Uczniowie wykonali również książki kucharskie z przepisami, które ofiarowali swoim mamom. Projekty zrealizowano podczas zajęć świetlicowych, lekcji plastyki jak również w trakcie zajęć  kółka plastycznego. W akcji brali udział uczniowie klas V i VI.

Ulotki na temat szkodliwości  papierosów wykonali także uczniowie klas I- III w trakcie zajęć świetlicowych.

 Prace uczniów można oglądać na gazetce szkolnej i w galerii.

Monika Zięba

GALERIA ZDJĘĆ

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Smacznie, zdrowo, kolorowo…

1Uczniowie klas I – III, rodzice i nauczyciele uczestniczyli w szkolnych warsztatach kulinarnych „ Zdrowe i smaczne kanapki.” Wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa, które należy przestrzegać przy krojeniu nożem oraz zasady higieny podczas działań kulinarnych. Dzieci dowiedziały się, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym. Zostały zapoznane z piętrami piramidy zdrowia oraz rolą witamin w życiu każdego człowieka. Do wykonania kanapek uczniowie wykorzystali pieczywo wieloziarniste i razowe. Dodatki do kanapek były różnorodne, między innymi liście sałaty, pomidorki koktajlowe, ogórki, papryka, rzodkiewka, marchewka, szczypiorek, serek biały, ser żółty, gotowane jajka, szyneczka i masło. Można śmiało powiedzieć, że dzieci zadanie wykonały doskonale. Kanapki były nie tylko smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Wszystkim bardzo smakowały, a do degustacji włączyli się także rodzice i nauczyciele. Robienie kanapek było też okazją do kształtowania odpowiednich nawyków żywieniowych, rozwijania kreatywności, wyobraźni oraz dbałości o higienę podczas sporządzania posiłków na co dzień. Warsztaty kulinarne w naszej szkole to doskonała zabawa oraz możliwość integracji dla wszystkich uczestników.

Dziękujemy państwu Teresie i Pawłowi Trybusom za wspaniałe, pyszne i kolorowe warzywa oraz owoce, które stanowiły niezbędny dodatek w naszych działaniach kulinarnych.

Mariola Mamala

GALERIA ZDJĘĆ

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

„Zdrowe nawyki żywieniowe w klasie 1″

?????????????W ostatnim czasie uczniowie klasy 1 wspólnie z wychowawcą podjęli działania mające na celu propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Najpierw założyli klasową hodowlę ziół i nowalijek, którą pielęgnowali z wielkim zaangażowaniem. Następnie przygotowali wystawę z pracami plastycznymi o tematyce zdrowego odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Zwieńczeniem podjętych działań będzie udział  uczniów oraz rodziców w warsztatach kulinarnych pt. „ Zdrowe i smaczne kanapki”, które odbędą się w naszej stołówce szkolnej 21 kwietnia. Mamy nadzieję, że podjęte działania sprawią, iż dzieci zamiast sięgać po niezdrowe przekąski i słodycze, wybiorą smaczne i zdrowe owoce i warzywa.

Agnieszka Górni

GALERA ZDJĘĆ

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

WARSZTATY KULINARNE   „Zdrowe i smaczne kanapki.”

kanZapraszamy uczniów kl. I – III, rodziców i nauczycieli na warsztaty kulinarne, które odbędą się w Szkole Podstawowej w Łętowem. Podczas warsztatów przygotujemy kolorowe, pyszne i zdrowe kanapki.

Termin: 21 kwietnia 2016 roku
godzina: 12.45 – 14.45
Miejsce:
stołówka szkolna

Warsztaty poprowadzą panie: Agnieszka Górni, Mirosława Jarosz i Mariola Mamala.

Uczestnicy przynoszą ze sobą: deseczkę, tarkę, fartuszek, świeże warzywa
(nowalijki), pieczywo razowe lub wieloziarniste, wafle ryżowe,  marchewkę,  ser żółty w plastrach, serek wiejski, ugotowane jajko, szynkę, nieostre noże, talerzyk, ściereczkę, serwetki papierowe, kilka foremek do ciastek. Każdy wybiera sobie produkty według uznania, co lubi najbardziej.

Do zobaczenia w stołówce szkolnej!kan2

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Zdrowe i kolorowe smoothie owocowe

10kKwiecień w świetlicy szkolnej SP w Łętowem to miesiąc zdrowia. Nie tylko poznajemy zasady zdrowego odżywiania czy projektujemy plakaty na temat właściwych  nawyków żywieniowych , ale uczestniczymy również w owocowych warsztatach.  Pierwszym etapem warsztatów było zapoznanie się ze słownikiem , gdzie mogliśmy zobaczyć przykłady bardzo ciekawych, egzotycznych i kolorowych  owoców. Etap drugi to wspólne tworzenie koreczków owocowych i energicznego napoju smoothie. Uczniowie sami zdecydowali jakie owoce znajdą się w składzie koktajlu. I tak powstały ciekawe przepisy na smoothie – napoju , który nie tylko podbił Europę i świat, ale również zagościł w menu uczniów Szkoły Podstawowej w Łętowem! I wcale nie trzeba wiele, aby go stworzyć. Wystarczy mieć:  blender , kilka owoców, odrobinę  wody,  do tego szczypta wyobraźni i zdrowy, świeży, kolorowy napój gotowy!  Kto nie wierzy niech obejrzy nasze zdjęcia, a najlepiej niech sam przygotuje smoothie,  a  z pewnością zakocha się w tym napoju i dołączy do grona jego zwolenników! Należy dodać, że uczniowie chętnie pili napój, który nie był niczym słodzony. Na końcu zajęć, kiedy już skończyły się ananasy, kiwi, banany czy pomarańcze wykorzystaliśmy jabłka, które kolejny  już raz w ogromnych ilościach zostały przywiezione do naszej szkoły.  Tym samym można śmiało obalić mit, że dzieci nie lubią owoców.

Monika Zięba

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 Nasze skarby z polskich sadów

1Po raz kolejny jabłka z polskich sadów trafiły do Szkoły Podstawowej w Łętowem. Są to najcenniejsze jabłka o doskonałych walorach smakowych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – zwolennicy jabłek zdecydowanie słodkich i ci, którzy cenią sobie raczej kwaskowe. Uczniowie wiedzą, że owoce powinny być regularnie stosowanym składnikiem codziennej, zdrowej diety. Dlatego wszyscy chętnie po nie sięgają, bo są zdrowe i bardzo smaczne. Różne odmiany jabłek o miąższu słodkim, kruchym i aromatycznym doskonale nadają się na przekąskę lub drugie śniadanie w szkole. Owoce są udostępniane bezpłatnie bez ograniczeń. Wniosek nasuwa się jeden – jedzmy jabłka jak najczęściej!

Mariola Mamala

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Owocowy karnawał

11Dnia 8 lutego 2016r. w naszej szkole zorganizowany został bal karnawałowy. Podczas tegorocznej zabawy, która odbyła się pod hasłem „Owocowy karnawał”, promowane było zdrowe odżywianie się. Oprócz tradycyjnych smacznych przekąsek, podczas balu uczniowie mieli możliwość poczęstowania się soczystymi owocami, które serwowane były m.in. w formie owocowych szaszłyków.Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, które dostarczyły mnóstwa radości, a nagrodami w nich były właśnie owoce. Jak zwykle uczniowie klas młodszych prześcigali się w oryginalności swoich karnawałowych przebrań. Przy dźwiękach skocznej muzyki uczniowie bawili się wspaniale.

Pragniemy serdecznie podziękować naszym sponsorom, Państwu Beacie i Adamowi Kubikom oraz Państwu Teresie i Pawłowi Trybusom za pomoc w propagowaniu wśród dzieci zdrowego odżywiania się.

Anna Bielak

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Sałatka owocowa na tropie witamin

1Luty to miesiąc zimowy, w którym wszyscy potrzebujemy dużo witamin. Dlatego klasa trzecia uczestniczyła w zajęciach kulinarnych, które zapoczątkowały cykl zajęć o zdrowym odżywianiu. Bogato zastawione stoły w różnorodne owoce egzotyczne sprawiły, że z wielkim zapałem wszyscy wzięli się do pracy. Uczniowie wykonali pyszne i kolorowe sałatki owocowe, szaszłyki oraz fantazyjne łódeczki i gofry z owocami. Dzięki tym zajęciom trzecioklasiści mogli poznać rolę owoców w diecie każdego człowieka i odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego warto jeść owoce?”. Przygotowane potrawy były smaczne i dekoracyjne. Zapach i aromat unoszący się z klasy przyciągnął pozostałych uczniów naszej szkoły, a także i nauczycieli. Dzieci zapraszały do owocowej degustacji częstując różnymi owocami. Najważniejsze, że wszystkim bardzo smakowało i wyszło na zdrowie.

Dziękujemy rodzicom uczniów klasy trzeciej, którzy są stałymi i hojnymi sponsorami owoców i warzyw w naszej szkole. W ten sposób wspierają nasze działania z zakresu edukacji zdrowotnej.

Mariola Mamala

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wspólne drugie śniadanie

DSC00102W naszej szkole dbamy o właściwe odżywianie się uczniów podczas zorganizowanych przerw na drugie śniadanie oraz podczas przerwy obiadowej w szkolnej stołówce. Drugie śniadanie w naszej szkole odbywa się podczas wyznaczonej 15 – minutowej przerwy śniadaniowej. Młodsze dzieci jedzą je ze swoim wychowawcą lub innym nauczycielem.  Obiady w naszej szkolnej stołówce spożywane są przez uczniów będących pod opieką dyżurujących nauczycieli. Każda klasa ma swój czas i miejsce, by spokojnie i kulturalnie zjeść ciepły, dobrze zbilansowany oraz smaczny posiłek, przygotowany przez panią kucharkę. Wspólne spożywanie drugiego śniadania, połączone jest z degustacją owoców i warzyw oraz ich przetworów.

Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości uczniów na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

Mariola Mamala

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Zabawa Andrzejkowa

15161126andrzejki_1.png

Uczniowie klasy 3 wraz z wychowawcą panią mgr Mariolą Mamalą w ramach akcji „Owoce i warzywa w szkole” przygotowali dla wszystkich uczestników zabawy andrzejkowaj wspaniałą degustację owoców. Wszyscy chętnie się częstowali.

 Mariola Mamala

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

„Co każdy RODZIC powinien wiedzieć o zdrowym trybie życia?”

15161120wywaidowka_1.png

W ramach podejmowanych przez naszą szkołę działań, zaprojektowano i wykonano ulotkę o tematyce prozdrowotnej. Uczniowie klasy szóstej wręczyli je rodzicom podczas wywiadówki, dnia 20 listopada 2015r.

 Mariola Mamala

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

„Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy…”

15161009warzywa_3Dnia 09 października 2015 r. warzywa ożyły za sprawą uczniów klasy II, którzy przygotowali przedstawienie pt. „Na straganie”. Inscenizacja wiersza Jana Brzechwy skierowana była do przedszkolaków i uczniów klas I, III i V. Mali aktorzy przebrani za warzywa z wielkim przejęciem i humorem odegrali powierzone im role. Wszyscy widzowie z zaciekawieniem oglądali zabawne scenki z „życia warzyw” zaprezentowane przez naszych drugoklasistów. Inscenizacja wiersza miała uświadomić dzieciom, jak ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa, które są głównym źródłem witamin i składników mineralnych. Publiczność nagrodziła małych aktorów gromkimi brawami. Podsumowując moglibyśmy śmiało stwierdzić, że „lepsze marcheweczki i truskaweczki, niż cukiereczki”.

Dziękujemy dzieciom z klasy II za piękny występ.

Mirosława Jarosz

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Owoce i warzywa w oddziale przedszkolnym

15161112owoce_4W dniach od 22 – 28 września 2015 r. w oddziale przedszkolnym prowadzone były zajęcia z zakresu zdrowego odżywiania, dzieci mogły się dowiedzieć o korzyściach płynących ze spożywania owoców i warzyw oraz ich przetworów. Zorganizowano przy pomocy rodziców bogaty kącik owoców i warzyw. Dzieci wzięły, także udział w przedstawieniu w oparciu o wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”, wykorzystując naturalne okazy warzyw. Przygotowano też wystawę promującą spożywanie owoców i warzyw oraz degustację tych produktów. Dzieci przedszkolne w ramach tych zajęć uczestniczyły w wycieczce do gospodarstwa rolnego. Pod okiem nauczyciela w szkole wykonały kompoty jabłkowe
i gruszkowe.

Lucyna Leżańska

Przejdź do treści