Rok 2018/2019

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego, 17 czerwca społeczność naszej szkoły zgromadziła się w sali gimnastycznej by uczestniczyć w zorganizowanym w tymże dniu pokazie talentów.  Chętni uczniowie z klas I – VI zaprezentowali nam swoje umiejętności wokalne, taneczne, gry na instrumencie oraz sportowe.  Spotkanie miało na celu rozwijanie kreatywności uczestników, promowanie i odkrywanie młodych talentów oraz popularyzację działań artystycznych. Chcieliśmy również przypomnieć, że zdrowy styl życia oraz odpowiednie żywienie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz daje siłę i energię do rozwijania swoich talentów i pasji.

Dla uczestników oraz całej publiczności  przewidziane były owoce, które już po raz kolejny ofiarowali naszym uczniom Państwo Beata i Adam Kubikowie oraz Teresa i Paweł Trybusowie.

Wszystkim wspaniałym uczestnikom dziękujemy za udział. Podziwiamy Waszą odwagę, zaangażowanie i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Zaprezentowaliście się wspaniale – wielkie brawa! Pamiętajcie, że w każdym z nas drzemie jakiś ukryty talent, trzeba go tylko odnaleźć, a potem mocno pielęgnować.

Agnieszka Górni

GALERIA ZDJĘĆ: ODKRYWAMY SWOJE TALENTY

~~~~~~~~~~~~~~~~~

„PROGRAM DLA SZKÓŁ” – REALIZACJA DZIAŁAŃ W DRUGIM PÓŁROCZU

„Program dla szkół” realizowany w naszej szkole ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą  w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat to bardzo ważna sprawa. Wiedzą o tym uczniowie klas młodszych: klasa pierwsza na zajęciach samodzielnie przygotowała „Ogródek na szkolnym parapecie” oraz zdrowe i smaczne kanapki, klasa druga uczestniczyła w zajęciach kulinarnych „Żyj zdrowo!” – owocowe smaki lata. Każdy przygotował świeże owoce sezonowe, jogurt, patyczki do szaszłyków, talerzyki, miseczki, nożyk, deskę do krojenia, ściereczkę, serwetki papierowe, fartuszek itp. Uczniowie przyrządzili owocowe szaszłyki, sałatki owocowe i  letnie  desery. Do degustacji przygotowanych potraw klasa druga zaprosiła uczniów z klasy czwartej. Zajęcia poprzedzały pogadanki o zdrowych nawykach żywieniowych, o tym jak komponować posiłki, jak łączyć smaki i jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym. Dzieci uczestniczące w programie bardzo chętnie spożywały otrzymane produkty owocowo-warzywne i mleczne oraz aktywnie brały udział w organizowanych przez nauczycieli na zajęciach edukacyjnych, grach, zabawach i konkursach. Uczniowie klasy drugiej wzięli udział w konkursie „Szkolna przerwa śniadaniowa – mleczna” i wygrali pudełka śniadaniowe, które wykorzystają w nowym roku szkolnym.

Mariola Mamala

GALERIA ZDJĘĆ: „PROGRAM DLA SZKÓŁ”

~~~~~~~~~~~~~~~~~

Program profilaktyki palenia tytoniu
„Znajdź właściwe rozwiązanie”

       Program profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie” jest wdrażany w klasach starszych szkoły podstawowej w formie zajęć warsztatowych przeprowadzanych na godzinach wychowawczych oraz na lekcjach biologii i przyrody. Jego główny cel dotyczy zapobiegania paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej.

 Omawiana problematyka odnosi się do:

– zwiększenia wiedzy uczniów w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego;

– rozwijania umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich;

– kształtowania postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu;

– kształtowanie szacunku do siebie, zdobywanie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach .

       Uczniowie klas V i VI naszej szkoły w czasie zajęć z wychowawcami oraz na lekcji przyrody poznali funkcjonowanie ludzkiego organizmu, uczyli się zachowań asertywnych, doskonalili umiejętność radzenia sobie z problemami oraz poznawali umiejętności potrzebne w kontaktach z innymi ludźmi. Zajęcia wzbogacone były prezentacją multimedialną na temat szkodliwości nikotyny dla zdrowia człowieka. Doskonałą formą ewaluacji programu były wykonane przez uczniów plakaty.

       Mamy nadzieję, że podjęte działania będą sprzyjały ukształtowaniu u naszych wychowanków postawy dumy z niepalenia oraz odpowiedzialności za własne  zdrowie.

Agnieszka Dorczak

GALERIA ZDJĘĆ: „ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE”

~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

 

Zasady zdrowego odżywiania

W ramach „Programu dla szkół” uczniowie naszej szkoły podejmują różne działania edukacyjne. Jednym z nich były zajęcia  przygotowane przez uczniów klasy piątej dla młodszych kolegów. Uczniowie klasy piątej przedstawili prezentację multimedialną oraz wiele ciekawych zagadek na temat  owoców i warzyw.  Uczniowie klas I – II na zajęciach poznali zasady zdrowego odżywiania, korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, dowiedzieli się też jak postępować, aby nie marnować żywności. Starsi koledzy zachęcali w trakcie zajęć do wykorzystywania produktów regionalnych podczas przyrządzania różnych potraw w domu, czy w szkole.

Mariola Mamala

Zasady zdrowego odżywiania – prezentacja

 

GALERIA ZDJĘĆ: ZDROWE ODŻYWIANIE

~~~~~~~~~~~~~~~~~

„Zdrowo żyjemy, bo wiemy co jemy.”

 

Warsztaty kulinarne dla dzieci były wyjątkową okazją do odkrywania nowych smaków, poznawania zapachów i eksperymentowania z naturalnymi składnikami używanymi  na co dzień w kuchni. Uczniowie klasy pierwszej i drugiej sami przygotowali swoje pierwsze własnoręcznie zrobione dania. Wykonali kolorowe kanapki, sałatki owocowe i  desery z owocami. Na zajęciach wykorzystano film edukacyjny „Ekipa Chrumasa gotuje” (Jesień – Zima), z którego można było się dowiedzieć  skąd pochodzą produkty spożywcze. W kulinarną podróż zabrał nas kucharz Grzegorz Łapanowski.

Mali kucharze uczyli się:

 • jakie nawyki, w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie;
 • o tym, że rozpoczynając pracę z żywnością należy umyć ręce, w kuchni należy zachować bezpieczeństwo, szczególnie jeśli używamy ostrych narzędzi, że należy utrzymywać w porządku i czystości swoje stanowisko pracy a po skończeniu trzeba po sobie posprzątać;
 • że warto odkrywać nowe smaki, próbować nowych rzeczy, nawet jeśli być może dziwnie wyglądają ;
 • że przygotowywanie jedzenia może być twórczą, wspaniałą i smaczną zabawą.

 Dzieci z radością i wielkim zaangażowaniem pracowały w grupach przygotowując posiłki. Wszystkie dania były zdrowe, kolorowe, estetyczne i ładnie podane. Na zakończenie warsztatów  wszyscy z ogromnym apetytem degustowali przygotowane smakołyki. Zajęcia kulinarne to nie tyko ogromna frajda i radość, ale również nauka. Wspólne przygotowywanie  posiłków w  naszej szkole, to także doskonała integracja wszystkich uczestników zajęć.

Mariola Mamala

GALERIA ZDJĘĆ: WARSZTATY KULINARNE

~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

„Program dla szkół”

Program skierowany do uczniów klas I – V promujący wśród uczniów zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne.

„Program dla szkół” to unijny program będący kontynuacją projektów: „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie. Program ma za zadanie propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez dostarczanie im do szkoły owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych, by od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak.

Oprócz promowania zdrowej diety, program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.

Działania edukacyjne stanowią obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych jeden z głównych elementów „Programu dla szkół”. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także uczą się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności. Szkoły podstawowe uczestniczące w Programie dla szkół zobowiązane są zrealizować co najmniej dwa działania edukacyjne w semestrze zgodnie
 z zakresem i katalogiem określonym przez Ministra Edukacji Narodowej.

 Katalog działań edukacyjnych (wg rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
 z dnia 31 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu realizacji w szkołach środków towarzyszących o charakterze edukacyjnym, które służą prawidłowej realizacji programu dla szkół oraz upowszechniają wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe, Dz. U. z 2017 r. , poz. 1659):

 • organizowanie konkursów i festynów tematycznych,
 • organizowanie wycieczek do gospodarstw rolnych, gospodarstw ogrodniczych lub zakładów przetwórstwa owoców i warzyw, w tym ekologicznych, zakładów mleczarskich, wycieczek na lokalne rynki,
 • organizowanie warsztatów kulinarnych,
 • zakładanie i prowadzenie ogródków szkolnych w rożnych formach,
 • wspólne spożywanie drugiego śniadania, połączone z degustacją owoców i warzyw oraz mleka i ich przetworów, w tym produktów ekologicznych i regionalnych,
 • inne sposoby upowszechniania informacji o korzyściach płynących ze spożywania owoców i warzyw oraz mleka i ich przetworów, a także o pochodzeniu i uprawie owoców i warzyw oraz mleka (np. wystawy, prezentacje, gazetki),

Realizacja ww. działań obejmuje każdorazowo edukację z zakresu:

 1. zasad zdrowego żywienia;
 2. pochodzenia i uprawy owoców i warzyw oraz produkcji produktów mlecznych;
 3. przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, w tym upowszechnianie wiedzy, jak przechowywać i przygotowywać żywność oraz jak postępować z odpadami spożywczymi i kuchennymi.
Przejdź do treści